2015-16 Repertoire

Hodgson Wind Ensemble

Fall 2015 Season

Tuesday, September 15 — 8pm, Hodgson Hall
Peter van Zandt Lane, guest composer
Rocky Point Holiday, Ron Nelson
Traversada, Oliver Waespi
Octet for Woodwind Octet, III. Presto, Robert Baksa (Tyler Ehrlich, Conductor)
Velocity Meadows, Christopher Stark (Georgia Premiere) (Reid Messich, oboe; Andrew Lucia, video)
Hivemind, Peter van Zandt Lane

Tuesday, October 6 — 8pm, Hodgson Hall
Children’s Overture, Eugene Bozza (Matt Sadowski, Conductor)
Sibling Revelry, David Rakowski
Tallahatchie Concerto, Jacob ter Veldhuis (Connie Frigo, alto saxophone)
Smetana Fanfare, Karel Husa (Jack Eaddy, Conductor)
Three City Blocks, John Harbison

Friday, October 16 — 12:30pm, North Campus Quad
6th Annual Concert on the Lawn
Landscapes, Rossano Galante
Schwanda the Bagpiper: Polka & Fugue, Weingardner/Bainum
America, the Beautiful, Ward/Dragon
American Salute, Morton Gould
Melody Shop, Karl King
Symphonic Concert March, Bonelli/Falcone
Perpetuum Mobile, Johann Strauss/Alfred Reed
Esprit de Corps, Robert Jager
Stars and Stripes, J.P. Sousa
UGA Songs!

Thursday, November 12 — 8pm Hodgson Hall
Second Thursday Series
Audivi Media Nocte, Oliver Waespi
Symphony No. 8, David Maslanka


Spring 2016 Season

January 4-10, Panama Service Learning and Performance Tour
David, Santiago, Penonome & Panama City, Panama

Landscapes, Rossano Galante
Concerto for Trumpet, Eric Morales
Esprit de Corps, Robert Jager
The Melody Shop, Karl King
Montuno, Roberto Sierra/James Spinazzola
American Salute, Morton Gould
The Cowboys, John Williams/Bocook
Italian Polka, Sergei Rachmaninov
Seal Lullaby, Eric Whitacre
The Pathfinder of Panama, John Philip Sousa
Pan American March, Karl King
Panamanian Marches, Herrera
Smetana Fanfare, Karel Husa
Traversada, Oliver Waespi
The Stars and Stripes Forever, John Philip Sousa
The Wiz, Charles Smalls/Lowden

Friday, January 22 — 8pm Hodgson Hall
JanFest (canceled due to inclement weather)
Weiner Philharmonic Fanfare, Richard Strauss
Traversada, Oliver Waespi
Solo de Concours, Henri Rabaud/Gee, (D. Ray McClellan, clarinet)
Symphony No. 8, Mvt. 3, David Maslanka
Landscapes ,Rossano Gallante (with Janfest Honor Wind Ensemble)

Friday, January 29 — 9:30pm, The Classic Center Theatre
Georgia Music Educators Association Conference

Weiner Philharmonic Fanfare, Richard Strauss
Traversada, Oliver Waespi
Velocity Meadows, Christopher Stark (Reid Messich, oboe)
Symphony No. 8, Mvt. 3, David Maslanka

Tuesday, March 1 — 8pm, Hodgson Hall
Panoramic Fanfare for Brass and Percussion, Tyler Grant (Jack Eaddy, Conductor)
Daydreams, Takuma Itoh
Montuno, Roberto Sierra/James Spinazzola
Solo de Concours, Henri Rabaud (D. Ray McClellan, clarinet)
Symphonic Movement, Vaclav Nelhybel
English Folk Song Suite, Ralph Vaughan Williams (Tyler Ehrlich, conductor)
The Pathfinder of Panama, John Philip Sousa

Tuesday, March 29 — 8pm, Hodgson Hall
Summon the Heroes, John Williams/Lavendar (Jack Eaddy, conductor)
Hammersmith, Gustav Holst (Matthew Sadowski, conductor)
Symphonie de l’eau, Serge Lancen
…and the mountains rising nowhere, Joseph Schwantner
Baron Cimitiere’s Mambo, Donald Grantham

Tuesday, April 19 — 8pm, Hodgson Hall
Oiseaux exotiques, Oliver Messiaen
Threnos, Steven Stucky
Serenade in D minor, Op. 44, Antonin Dvorak
Concerto for Trumpet, Mvt. 1 & 2, Eric Morales (Michael Meo, 2015-16 Concerto Competition Winner) (Tyler Ehrlich, conductor)
A Celebration Overture, Bruce Broughton